Ogromny smutek i przygnębienie to naturalna reakcja w przypadku śmierci bliskiej osoby. W istocie nie ma łatwego sposobu na poradzenie sobie z żalem podczas żałoby, a sama żałoba jest procesem bardzo indywidualnym.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Zakład Pogrzebowy ARKA Poznań.
Spis treści
Czym w istocie jest żałoba?
Ponieważ śmierć bliskiej osoby może być bardzo przygnębiająca i zazwyczaj wiąże się z silnymi emocjami, żałoba bez to jeden z trudniejszych etapów życia. Przede wszystkim warto pamiętać, iż smutek sam w sobie nie jest zupełnie naturalny. Nie istnieje żaden sposób aby szybko się go pozbyć.
Odczuwany smutek i żal stają się jednak mniej odczuwalne w raz z upływem czasu. Większość ludzi po czasie, potrafi przystosować się do życia bez zmarłej osoby. Niestety, nie istnieje żadna skala czasowa określająca, jak długo to zajmie.
Przeżywając żałobę, warto jednak mieć świadomość, iż proces ten kiedyś dobiegnie końca. Należy wiedzieć również, iż doświadczenie żałoby zmienia człowiek. Jednak po pewnym czasie większość ludzi odkrywa, że z czasem znów są w stanie cieszyć się życiem.
Należy zawsze pamiętać, że żałoba jest czymś normalnym i że nadejdzie taki czas kiedy nie będziesz myśleć o zmarłej osobie już tak często.
Pierwsza reakcja
Niestety, nie sposób również przewidzieć własną reakcję w momencie śmierci bliskiej osoby. Dotyczy to również śmierci, które poprzedzone są długą chorobą i od jakiegoś czasu wiadomo było, że do niej dojdzie.
Nie ma dobrego ani złego sposobu reakcji na tak trudną wiadomość. Zazwyczaj w pierwszych godzinach po otrzymaniu informacji o śmierci pojawia się ogromna ilość, często skrajnych emocji i przemyśleń. Niekiedy dojść może do chwilowego szoku, omdlenia czy odrętwienia organizmu.
Bardzo często w pierwszych momentach pojawia się uczucie niedowierzania, po którym zwykle pojawia się rozpacz oraz złość. Jeżeli osoba zmarła w końcowych etapach życia przeżywała ból z powodu choroby, może pojawić się również uczucie ulgi, co również jest zupełnie naturalne.
Na tym etapie, warto mieć do siebie więcej wyrozumiałości. Nie wszystkie zachowania w tym momencie mogą być racjonalne. Dlatego też, towarzystwo bliskich osób jest teraz bardzo wskazane.
Najczęściej pojawiające się uczucia i myśli podczas żałoby
Głęboki smutek może przyjmować wiele form. Bardzo często jest to ciąg następujących po sobie emocji, które mogą mieć różną kolejność. Najczęściej pojawiają się:
- szok i odrętwienie
- niepokój i pobudzenie
- wyczerpanie
- poczucie winy
- złość
- pozbawienie celu
- gniew o poczucie opuszczenia
- niekiedy pojawić może się również ulga
Etapy żałoby
Dość często żałoba dzielona jest na kilka zasadniczych etapów, którymi są:
- zaprzeczenie
- szok i otępienie
- złość, frustracja i bezradność
- niedowierzanie
- depresja
- akceptacja
Należy jednak pamiętać, iż jest to kwestia bardzo indywidualna. Odczucie smutku, za każdym razem będzie inne. Nie ma więc ustalonych etapów, którymi wszyscy podążamy. Żałoba nie jest także w żaden sposób określona czasowo.
Osoby przeżywające żałobę dość często doświadczają duże wahania nastrojów. Względny spokój i opanowanie bardzo często przerywane są nagłymi atakami rozpaczy, co sprawia że możemy odczuwać zaniepokojenie, zawstydzenie oraz niekiedy strach.
Bardzo często pojawiają się również trudności z koncentracją i wykonaniem nawet mało skomplikowanych czynności.
Jak długo trwa żałoba?
To pytanie, które pojawia się bardzo często. Niestety, to również kwestia indywidualna. Ważnym jest aby dać sobie odpowiednią ilość czasu na przepracowanie uczucia smutku i żalu, w sposób najbardziej odpowiedni dla samego siebie.
Warto pamiętać, iż smutek najprawdopodobniej będzie powracać. Powodem mogą być wszelkiego rodzaju rocznice lub wspomnienia. Niekiedy uczucie silnego żalu może powrócić również bez przyczyn zewnętrznych.
Czas leczy rany
Zdecydowana większość ludzi deklaruje, iż w miarę upływu czasu ich żałoba staje się mniej intensywna i przystosowują się do życia bez osoby zmarłej. Nie oznacza to jednak, że ich smutek ustępuje całkowicie.
Jeżeli silne odczucie żalu utrzymuje się powyżej 6 miesięcy, utrudniając codzienne funkcjonowanie warto pomyśleć o konsultacji ze specjalistą.
Najnowsze komentarze