Przejdź do treści

Spacer po Cytadeli, zwiedzanie Starego Rynku, odpoczynek nad Wartą? To wszystko gotowy przepis na udane spędzanie czasu, pod warunkiem że… pogoda jest sprzyjająca. Czy to oznacza, że w deszczowe dni jesteś skazany w Poznaniu na nudę? Niekoniecznie! Oto aż 20 propozycji na niepogodę!

Palmiarnia Poznańska – krok prosto w tropiki

Słynna poznańska Palmiarnia jest czynna przez cały rok. Można ją odwiedzić także latem, ale to właśnie w chłodne, deszczowe dni najbardziej docenia się jej niezwykłość. Wystarczy kupić bilet za kilkanaście złotych, aby przenieść się w zupełnie inną rzeczywistość. W poszczególnych salach Palmiarni Poznańskiej możesz spacerować wśród gęstej roślinności tropikalnej, imponujących rozmiarów kaktusów i opuncji rosnących na pustyni czy kolorowe kwiaty ze strefy klimatu śródziemnomorskiego. Potrzebujesz więcej argumentów, by przekonać się do tego miejsca? Proszę bardzo: Palmiarnia w Poznaniu jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z większych w Europie. Jej zbiory to aż 17 tysięcy roślin!

→ Jak trafić: Palmiarnia Poznańska znajduje się w Parku Wilsona. Na miejsce dojedziesz autobusem 164 lub tramwajem (przystanek Park Wilsona lub Matejki).

Palmiarnia

Zamek Królewski – panorama Poznania pod dachem

Większość punktów widokowych ma to do siebie, że niekoniecznie sprawdzają się w deszczową pogodę. W przypadku Zamku Królewskiego w Poznaniu jest inaczej! Budynek powstał w 2013 roku (odbudowano go po niemal całkowitym zniszczeniu, w zmienionej wersji), a z jego budową wiązało się wiele kontrowersji. Zwracano uwagę m.in. na to, że niezbyt wiernie oddaje to, co znajdowało się w tym miejscu przed wiekami. Ma to jednak swoje plusy – wnętrze Zamku Królewskiego jest nowoczesne, przyjazne osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z małymi dziećmi. Znajduje się tam chyba jedyna wieża zamkowa, na którą wygodnie można wjechać windą.

A co zobaczysz na górze? Możesz podziwiać panoramę Poznania ze wszystkich stron świata, a co najważniejsze – także w zadaszonym pomieszczeniu.

→ Jak trafić: Zamek Królewski znajduje się na Górze Przemysła, w pobliżu Starego Rynku i Muzeum Narodowego. Wieża zamku jest dobrze widoczna z wielu miejsc w centrum – na pewno łatwo ją zauważysz.

Zamek Królewski w Poznaniu

Termy Maltańskie 

Gdzie uciec przed wodą kapiącą z nieba? Tam, gdzie wody jest jeszcze więcej! Termy Maltańskie to kompleks basenów, w którym na pewno nie będziesz się nudzić. Część atrakcji znajduje się na zewnątrz (nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich także w czasie deszczu – woda jest bardzo ciepła), ale w środku czeka na Ciebie jeszcze więcej. Możesz zjeżdżać ze zjeżdżalni – tych szybkich i ekstremalnie zakręconych lub tych wolniejszych i spokojniejszych, zrelaksować się w jacuzzi, zmierzyć się ze „rwącą rzeką” lub zadbać o swoje zdrowie w wodzie termalnej.

Jak trafić: Termy Maltańskie znajdują się przy ul. Termalnej, przy Jeziorze Maltańskim, od strony ul. Warszawskiej. Dojedziesz tam autobusem nr 184. Na miejscu jest też duży parking.

Miejsca, w których oderwiesz się od deszczowej rzeczywistości

Oczywiście trudno spędzać cały czas w tych trzech miejscach w sytuacji, gdy pada przez kilka dni. Na szczęście w Poznaniu masz wiele alternatyw, w zależności od tego, jaki rodzaj aktywności lubisz najbardziej. Oto kilka propozycji:

  • dla miłośników kultury: Teatr Nowy, Teatr Polski, Teatr Wielki, Teatr 8 Dnia, Teatr Muzyczny, Teatr Animacji;
  • dla miłośników zwiedzania: Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuk Użytkowych, Brama Poznania, Muzeum Szyfrów Enigma, Rogalowe Muzeum Poznania, Muzeum Pyry, Muzeum Czekolady;
  • dla miłośników aktywnego spędzania czasu: Park Trampolin Jump Arena, Laserowy Paintball w Forcie Va, Ścianka Wspinaczkowa Climbing Spot.
Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Poznań skradł jej serce, gdy zaczęła odkrywać go poza utartymi szlakami.

Zostaw odpowiedź