Przejdź do treści

Czy w Poznaniu można spędzić czas z dzieckiem za darmo? Tak! Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak. Sprawdź, gdzie i w jakie dni warto udać się ze swoją pociechą, nie wydając przy tym ani grosza.

Poznań to nie tylko świetne miejsce dla studentów i biznesmenów. Choć z pozoru tego nie widać, jest tutaj także wiele atrakcji dla najmłodszych. I to bezpłatnych! Oprócz stale dostępnych miejsc, są też takie, do których wstęp jest bezpłatny tylko w wybrane dni tygodnia. Zerknij poniżej, jakie bezpłatne atrakcje dla dzieci w Poznaniu są warte uwagi.

Zamek Cesarski

Przy ul. św. Marcin w dużej części umożliwia swobodne i bezpłatne zwiedzanie. Na pierwszym piętrze znajduje się Hol Balkonowy, z którego rozpościera się widok na Ogród Zamkowy i Dziedziniec Różany z Fontanną Lwów, do których także możecie swobodnie wejść. To bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer z małymi dziećmi na świeżym powietrzu.

Zamek Cesarski

Spacer z przewodnikiem po trakcie królewsko-cesarskim.

Jest możliwy w weekendy w różnych lokalizacjach i jest bezpłatny. Tematyka wycieczek się zmienia, i czasem jest dedykowana również dzieciom, więc trzeba sprawdzać terminarz na stronie traktu. Możecie także zrezygnować z przewodnika i samemu wytyczyć trasę spaceru, dostosowaną do Waszych pociech.

Ostrów Tumski

To taki must have Poznania, w którym łatwiej wytłumaczyć dziecku początki naszego państwa. Na wyspie (!) znajduje się pierwsza polska katedra – Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła. Tuż obok Kościół NMP, psałteria i Most bpa Jordana nad rz. Cybiną, który nocą jest pięknie podświetlony, dlatego warto się tam wybrać na wieczorny spacer.

Ostrów Tumski

Stare ZOO

Przy ul. Zwierzynieckiej jest otwarte codziennie i obecnie funkcjonuje jako bezpłatny park ze zwierzętami. To jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie! Park nie jest duży, więc nie martw się, czy Twój kilkulatek da radę go przejść. I na pewno będzie zachwycony małpkami, alpakami, osiołkami i innymi zwierzakami.

Ogród Botaniczny UAM

Przy ul. Dąbrowskiego jest otwarty codziennie. W Parku znajdują się tysiące różnych roślin, ale także głaz narzutowy, który przybył wraz z ostatnim zlodowaceniem ze Skandynawii. Jeśli szukasz cichego, spokojnego miejsca na spacer z kilkulatkiem w otoczeniu zieleni, to odpowiednie miejsce.

Jezioro Maltańskie

To opcja na dłuższy i aktywny spacer, w trakcie którego możecie zobaczyć największą w mieście fontannę i kopiec Wolności. Przy jeziorze znajdują się także ścieżka rowerowa i kąpielisko. Jeśli Twoje dziecko uwielbia zasuwać na hulajnodze czy rowerze, będzie zadowolone.

Muzeum Archeologiczne

Przy ul. Wodnej przy (niestety obecnie remontowanym) Starym Rynku oferuje bezpłatne wejście w każdą sobotę. Jest świetnie dostosowane dla dzieci, które mogą się wcielić w różne postacie w trakcie zwiedzania – np. przebrać za archeologa.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Oferuje bezpłatne wejście w każdy wtorek, w którego skład wchodzi 5 oddziałów, ale na wizytę z dziećmi, przede wszystkim polecamy Muzeum Uzbrojenia, ponieważ znajduje się na świeżym powietrzu – z czołgami i innym sprzętem wojskowym, które często robi wrażenie na dzieciach. Mieści się na poznańskiej Cytadeli, która sama w sobie jest dobrym miejscem na rodzinny spacer.

Muzeum Narodowe

Oferuje bezpłatny wstęp w każdy wtorek. W jego skład wchodzi wiele oddziałów, ale jeśli chcesz wybrać się tam z dzieckiem, rozważ Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, które mieści się na Górze Przemysła nieopodal Starego Rynku. Z wieży zamkowej rozpościera się piękny widok na miasto, gdzie możesz pokazać dziecku, jakie punkty zwiedzania macie już za sobą.

Poznańskie koziołki

Trykają się codziennie na wieży ratuszowej o godz. 12:00. Koziołki to symbol Poznania, warto się  zatrzymać choć na chwilę by je zobaczyć!

Słynne koziołki z Poznania

Park Stare Koryto Warty na Chwaliszewie

To miejsce, w którym będzie się świetnie bawić każde dziecko, bez względu na wiek. Zbudowany tam plac zabaw został skonstruowany tak, że dziecko w każdej grupie wiekowej znajdzie odpowiednie dla siebie sprzęty. Plac jest także dostosowany do osób z niepełnosprawnością.

♥ TIP

Oprócz tego, w Poznaniu znajduje się wiele innych, mniejszych atrakcji, na które warto zwrócić uwagę w trakcie spaceru po mieście: przykuwające oko murale, upamiętniające pomniki oraz wiele parków i placów zabaw. Wiele atrakcji w Poznaniu jest bezpłatna w trakcie różnych wydarzeń (np. Nocy Muzeów). Pamiętaj także, aby miejsca, które odwiedzicie, dostosować do wieku swojej pociechy.

 

 

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.

Zostaw odpowiedź