Przejdź do treści

Turyści mogą się trochę zdziwić przyjeżdżając do Poznania i odwiedzając Rynek – niekończący się remont jest uciążliwy dla mieszkańców, ale również dla osób, które chciałby korzystać z uroków miasta. Czasem nawet najwięksi fani zabytków i miejskich uliczek mogą jednak odczuć potrzebę odpoczynku i chwili na łonie natury. Na szczęście Poznań potrafi zachwycić zielenią, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta. 

Wybraliśmy dla Ciebie miejsca, w których odetchniesz i na chwilę zapomnisz, że znajdujesz się w największym mieście Wielkopolski. Zapraszamy Cię na spacer!

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytecki Ogród Botaniczny znajduje się (a jakże!) w dzielnicy Ogrody, na zachód od Starego Rynku. Służy celom dydaktycznym i naukowym, ale jest otwarty dla każdego, kto chciałby odetchnąć od miejskiego zgiełku i przy okazji obejrzeć różnorodne rośliny, podzielone w łatwe do rozróżnienia kolekcje. Liczący 22 hektary, Ogród jest dostępny we wszystkie dni tygodnia.

Atrakcyjną jest także lokalizacja – zaledwie 10 minut drogi dzieli Cię od Jeziora Rusałka.

♥ TIP:

Wstęp jest darmowy, tak długo jak zdjęcia wykonywane podczas pobytu będą wykonywane na własny użytek. Jeśli planujesz sesję ślubną, skontaktuj się z zarządem Ogrodu – ustalisz termin oraz uiścisz opłatę.

Ogród Botaniczny

Nadbrzeże Warty 

Może nie są parkiem samym w sobie, ale zdecydowanie opłaca się tu zajrzeć. Warta przecina Poznań niemal w centrum, a jej nabrzeża (z krótkimi wyjątkami) są przestrzeniami dostępnymi dla spacerowiczów i amatorów jazdy na rowerach i rolkach. W weekendy spotkasz tu Poznaniaków, którzy grillują, odpoczywają i korzystają z kultury wielkiego miasta. Nad brzegiem Warty znajduje się plaża miejska oraz szereg miejsc, w których odbywają się koncerty, standupy i inne wydarzenia.

W zależności od lokalizacji, nadbrzeżna zieleń jest zagospodarowana w różnym stopniu – od nowych alejek parkowych po niemal dzikie nadbrzeże, będące rajem dla wędkarzy.

Warta

Cytadela

Cytadela to ukochane miejsce Poznaniaków. Oferuje ogromny teren i miejsce dla każdego. Chcesz aktywnie spędzić czas? Nie ma sprawy, na Cytadeli znajdziesz mnóstwo tras pieszych, rowerowych i miejsc do szaleństwa na rolkach. Ogromne łąki zachęcają do pikników, dlatego w ciepłe dni spotkasz tu całe rodziny, grupki znajomych i pary. 

A może poszukujesz historycznych tropów? Park Cytadela znajduje się na wzgórzu Winiary, a jego nazwa pochodzi od fortyfikacji niemieckich, które znajdowały się tu do końca II wojny światowej. Po wojnie większość budowli rozebrano, pozyskane materiały wykorzystano do odbudowy miasta, natomiast wzgórze przekształcono w park.

♥ TIP:

Oprócz resztek fortyfikacji (wciąż dostępnych dla zwiedzających, m.in. w formie Muzeum Armii „Poznań”), Cytadela skrywa również zadbane rosarium, amfiteatr parkowy i zabytkowy cmentarz żołnierzy radzieckich.

Park Cytadela

Park Wilsona i palmiarnia

Jeśli planujesz poruszać się między Łazarzem a Jeżycami, zajrzyj do Parku Wilsona. Znajduje się zaledwie 15 minut pieszo od Dworca Zachodniego. Tramwajem z dworca PKP i PKS dojedziesz tu w kilka minut.

W Parku Wilsona czeka na Ciebie parkowy crème de la crème: szerokie alejki, ogromne trawniki, kolorowe kwiaty i bonus: palmiarnia! Jeśli odwiedzasz Poznań w chłodnych miesiącach, zajrzyj tam koniecznie. Przypomnisz sobie, jak pachną wakacje i jak przyjemne potrafią być tropikalne temperatury.

Ceny biletów wstępu do palmiarni:
normalny: 16,00 zł
ulgowy: 12,00 zł *)
dzieci do lat 3.: wstęp bezpłatny

Więcej informacji: tutaj

Palmiarnia

Parki w centrum – Mickiewicza i Chopina

Park Mickiewicza znajduje się tuż przy Collegium Maius i Minus, dwóch najstarszych budynkach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zlokalizowanych między Zamkiem Królewskim a Mostem Teatralnym. Główną atrakcją parku jest ogromna fontanna, ale popularność miejsca wynika także z bliskości wspomnianego Zamku, Teatru Wielkiego i budynków uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Akademii Muzycznej.

Jeśli nie chcesz oddalać się od płyty Starego Rynku, wybierz się do parku Chopina. Choć nieduży, ma swój urok, a co najważniejsze – znajduje się tuż za kościołem farnym, dosłownie kilkaset metrów od zabytkowego ratusza.

♥ TIP:

W porze kwitnienia zrobisz tu piękne, instagramowe zdjęcia.

Park Fryderyka Chopina

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Poznań skradł jej serce, gdy zaczęła odkrywać go poza utartymi szlakami.

Zostaw odpowiedź