Metoda leczenia przy wykorzystaniu światła laserowego znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, a także w kosmetologii i fizjoterapii. Zabiegom z użyciem lasera poddają się również osoby, które chcą pozbyć się zmarszczek, przebarwień, tatuaży lub niechcianego owłosienia. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na małą inwazyjność i wysoką skuteczność.
Spis treści
Laseroterapia – jak to działa?
Emitowana przez urządzenie laserowe wiązka światła absorbowana jest przez tkanki i zamieniana w ciepło. W rezultacie dochodzi do mikrouszkodzeń, a następnie stymulacji produkcji kolagenu, elastyny i procesów regeneracyjnych w poddawanym zabiegowi obszarze.
Laseroterapia to precyzyjna metoda, która nie wymaga przerwania ciągłości naskórka. W medycynie estetycznej wykorzystywane są lasery różnego typu, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć i poddawanego zabiegowi regionu ciała. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie mocą, rodzajem promieniowania i długością emitowanego światła.
Zabiegi laserowe – czy to bezpieczne?
Zabiegów przeprowadzanych z wykorzystaniem urządzeń laserowych nie należy się obawiać. Warto jednak wybrać godny zaufania gabinet oraz doświadczonych specjalistów, którzy przed podjęciem jakichkolwiek działań zbiorą od pacjenta szczegółowy wywiad. Wszystko po to, by ustalić brak przeciwwskazań do zastosowania laseroterapii. Należą do nich:
- ciąża i laktacja
- nieuregulowana cukrzyca
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
- łuszczyca i bielactwo
- aktywne infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze
- choroby nowotworowe
- nadwrażliwość na światło – stosowanie leków i suplementów fototoksycznych i fotouczulających
Zabiegi laserem nie wiążą się ze znaczącymi dolegliwościami bólowymi. Mogą jednak wywoływać dyskomfort, swędzenie lub pieczenie. Aby znieść nieprzyjemne doznania i poprawić komfort pacjenta, specjaliści stosują krem znieczulający. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, lekko opuchnięta lub łuszcząca się. Objawy te jednak nie powinny niepokoić, bowiem ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Laseroterapia – kiedy warto?
Pod wpływem działania światła, spłyceniu ulegają zmarszczki, a skóra nabiera promiennego blasku. To propozycja dla tych osób, które chcą spowolnić procesy starzenia się i odzyskać młody wygląd. Dużą popularnością cieszy się także depilacja laserowa. Poznań należy do miast, w których możesz się jej poddać. W gabinecie dr Kopaczyński pozbędziesz się niechcianego owłosienia. Wystarczy, że zdecydujesz się na serię zabiegów z użyciem lasera diodowego.
Wskazaniem do laseroterapii w medycynie estetycznej jest także chęć redukcji blizn potrądzikowych i przebarwień. Urządzenia laserowe wykorzystywane są również w leczeniu zmian naczyniopochodnych oraz w usuwaniu tatuaży i makijażu permanentnego. Dodatkowo, zabiegi laserem stanowią skuteczny sposób na rozstępy.
Zabiegi laserowe – jak się przygotować?
Zanim odwiedzisz gabinet medycyny estetycznej i poddasz się zabiegowi z użyciem lasera, zrezygnuj z preparatów i leków fotouczulających. Unikaj także słońca i nie sięgaj po samoopalacz. Stosuj kremy z wysokim filtrem UV. Warto również odłożyć w czasie peelingi chemiczne i kosmetyki o silnym działaniu. Postaw na łagodną pielęgnację.
Bezpośrednio przed zabiegiem skóra powinna być dokładnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń oraz makijażu. Zdecyduj się na komfortowy strój, który umożliwi łatwe odsłonięcie poddawanego działaniu światła laserowego miejsca. Po zabiegu przestrzegaj zaleceń lekarza – stosuj preparaty, które przyspieszą regenerację skóry i unikaj ekspozycji na słońce.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach laserem? Skonsultuj się ze specjalistą w gabinecie dr Kopaczyński. Medycyna estetyczna Poznań to indywidualne podejście do każdego pacjenta, w oparciu o zrozumienie jego potrzeb i oczekiwań. Podczas konsultacji lekarz oceni stan Twojej skóry, ustali istnienie wskazań bądź przeciwwskazań do zabiegu i określi ilość niezbędnych dla osiągnięcia zamierzonego efektu spotkań.
Najnowsze komentarze