Przejdź do treści

Stolica Wielkopolski jest dobrym miejscem dla osób szukających perspektywicznego zatrudnienia. Poznań według rankingu „fDi Intelligence: Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024″ zajmuje drugie miejsce w kategorii przyjazności dla biznesu. Miasto jest otwarte na rozwój zarówno rodzimych, jak i zagranicznych firm, a te oferują wysokie zarobki, które przyciągają młodych ludzi szukających pracy. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Poznaniu? Po jakich studiach zarabia się najwięcej i z jakimi stanowiskami warto związać swoją przyszłość?

Najbardziej poszukiwane zawody – specjaliści z branży IT

Jedną z dynamicznie rozwijających się branż, a przy tym wciąż cieszącą się najwyższymi zarobkami jest IT. Osoby, które pracują w tym sektorze zarówno w Poznaniu, jak i w innych polskich miastach, mogą liczyć na wysokie pensje. Wśród najlepiej zarabiających profesji z tego obszaru można wymienić kierowników projektów. Wynagrodzenie najlepszych specjalistów z tego zakresu przekracza 13250 zł brutto miesięcznie. Niewiele mniej otrzymują programiści – 12500 zł brutto. W czołówce wynagrodzeń są również osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem, czy też  specjaliści ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Dobre pensje dla osób pracujących w logistyce

Logistyka jest na liście kierunków studiów, po których zarabia się najwięcej.  Wielkopolska jest jednym z krajowych liderów branży logistycznej. W tej części Polski pracuje aż 10%  wszystkich zatrudnionych w sektorze TLS. Potrzebni są wysoko wykwalifikowani specjaliści, dysponujący wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi efektywnie zarządzać procesami logistycznymi oraz przyczyniać się do optymalizacji łańcucha dostaw.

Wysokie zarobki na stanowiskach związanych z księgowością

Zapotrzebowanie na specjalistów od księgowości w Poznaniu także jest duże. Pracodawcy szukają również osób po studiach z tego obszaru do przyuczenia. Zarobki  na stanowiskach księgowych wzrastają wraz z doświadczeniem i umiejętnościami zależne są również od firmy i zakresu obowiązków. Księgowość to dziedzina, która sprzyja rozwojowi kariery zawodowej. Osoby, które rzetelnie wykonują swoje zadania, są w nich biegłe i mają predyspozycje do tej pracy, mogą wspinać się po szczeblach kariery w działach finansowych. Czekają takie stanowiska jak m.in. rewident, specjalista do spraw controllingu, czy główny księgowy.

Lekarze wśród najbardziej poszukiwanych zawodów w Poznaniu

Osoby, które zastanawiają się, po jakich studiach zarabia się najwięcej, powinny rozważyć kierunki medyczne. W Poznaniu, podobnie jak w innych miastach, lekarze są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych medyków różnych specjalizacji także stomatologów, którzy mogą poszczycić się jednymi z najwyższych zarobków w naszym kraju.

Specjaliści branży konsultingowej wśród najlepiej płatnych profesji

Branża konsultingowa również należy do dochodowych. Obszar ten obejmuje szeroki zakres usług doradczych dla firm, w tym zarządzanie ryzykiem, technologie informacyjne, finanse czy zarządzanie zasobami ludzkimi i transformację organizacyjną. Zarobki na specjalistycznych stanowiskach są zróżnicowane, najlepiej opłacani są kierownicy projektów konsultingowych, specjaliści ds. strategii biznesowej i specjalista ds. technologii informacyjnych.

A poszukując pracy, najlepiej odwiedzić znany portal GoWork, który regularnie publikuje oferty z całej Polski, w tym właśnie z Poznania:  https://www.gowork.pl/praca/poznan;l.

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Poznań skradł jej serce, gdy zaczęła odkrywać go poza utartymi szlakami.