Przejdź do treści

Na pewno znasz ten stan przebudzenia, gdy za oknem wszystko zaczyna się zielenić. Ciepły wiatr lekkim podmuchem zaprasza do niekończących się wędrówek, przyszła wiosna! To idealny moment na opuszczenie swoich czterech ścian i wyruszenie na wędrówkę po poznańskich szlakach.

Jesteś w Poznaniu po raz pierwszy? To idealnie się składa! Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 najpiękniejszych tras na spacer w Poznaniu.

TRASA 1
Wokół Jeziora Maltańskiego

Jezioro Maltańskie w Poznaniu jest idealnym miejscem na odpoczynek i rozrywkę zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Możesz spacerować wzdłuż brzegu jeziora, ciesząc się malowniczymi widokami zieleni lub zrobić sobie dłuższy spacer, po drodze korzystając z wielości atrakcji dostępnych przy jeziorze.

Malta w Poznaniu oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na wodzie. Możesz wypożyczyć rower wodny, kajak lub łódkę, aby podziwiać jezioro z innej perspektywy. Dla rodzin z dziećmi znajduje się tutaj plac zabaw, karuzele, trampoliny i inne atrakcje, które zapewnią dzieciom mnóstwo radości i zabawy.

Jezioro Maltańskie

TRASA 2
Nowe Zoo i Ogród Botaniczny

Prosto z Malty możesz przejść spacerem do Nowego Zoo. Trasa ta jest dobrze oznakowana i prowadzi przez malownicze tereny parku. Po dotarciu na miejsce, będzie Cię tam czekać kolejna moc atrakcji. Spotkasz tutaj lwy, tygrysy, żyrafy, słonie, małpy, kangury i wiele innych fascynujących stworzeń.

→ W skład Nowego Zoo wchodzi również Ogród Botaniczny, który oferuje przepiękne ogrody tematyczne, kolorowe rabaty kwiatowe i egzotyczne rośliny.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny

TRASA 3
Stary Rynek i urokliwe uliczki

To miejsce otoczone pięknymi zabytkowymi kamienicami o barwnych fasadach. Spacerując po głównym placu, możesz podziwiać różnorodność stylów architektonicznych, takich jak gotyk, renesans czy barok. Historia tego miejsca sięga wieków, a w samym sercu Rynku znajduje się Ratusz, który również warto odwiedzić.

Chodząc między uliczkami Starego Rynku, możesz wręcz doświadczyć energii Poznania. Zobaczysz tutaj kawiarnie, restauracje oraz sklepy z lokalnymi wyrobami. Zatrzymasz się na chwilę z kubkiem kawy, aby posłuchać ulicznych artystów. Stary Rynek to miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju kulturalne wydarzenia i festiwale. Możesz trafić na jarmarki, koncerty plenerowe, wystawy sztuki czy pokazy uliczne. Spacerując po Rynku, zawsze jest coś interesującego do zobaczenia.

Rynek w Poznaniu

TRASA 4
Park Cytadela z licznymi atrakcjami

Aby dotrzeć do Cytadeli, wystarczy udać się na północ od Starego Rynku wzdłuż ulicy Garbary. Możesz tam też dotrzeć komunikacją publiczną lub wypożyczyć rower.

Cytadela to największy park w Poznaniu. Liczy niemal 100 hektarów, jest pełen urokliwych alejek i atrakcji dla dorosłych oraz dzieci. Jeżeli masz wystarczająco dużo czasu, możesz spędzić tutaj nawet cały dzień, zwiedzając to, co najbardziej przyciągnie Twoją uwagę. Miłośnicy historii i militariów będą mogli zwiedzić cmentarze wojenne, których w parku jest kilka czy też zawitać do Muzeum Armii “Poznań” i Muzeum Uzbrojenia.

→ Godne uwagi będą również:

  • Pomnik Bohaterów Polskich,
  • Fort Winiary,
  • Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami,
  • Amfiteatr,
  • Rzeźby “Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz.

Zmęczyłeś się długim spacerowaniem, a Twoje nogi odmawiają posłuszeństwa? Zrelaksuj się w kolorowym rosarium lub usiądź nieopodal na miękkiej trawie z chłodną lemoniadą. Jeżeli zgłodniałeś, to możesz też zajrzeć do tutejszej restauracji Umberto.

Park Cytadela. Rzeźby Magdaleny Abakanowicz

Umberto – słynna restauracja w Parku Cytadela

TRASA 5
Historyczny Ostrów Tumski

Ostrów Tumski znajduje się około 1,5 km na północny wschód od Starego Rynku. Aby tam dotrzeć, można przejść przez Most Świętowita, który doprowadzi Cię na miejsce. Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania. Stanowi ona historyczne i duchowe centrum miasta. Spacerując po jego uliczkach, można poczuć wyjątkową atmosferę i spokój tego miejsca. Jest ono przepełnione zabytkowymi budowlami i kościołami, które warto zobaczyć. Można odwiedzić Katedrę św. Piotra i Pawła, bazylikę archikatedralną oraz pozostałości zamku królewskiego.

→ Psst… Koniecznie odwiedź Ostrów Tumski nocą.

Kiedy budowle są podświetlone, atmosfera tego miejsca staje się jeszcze bardziej magiczna, dostarczając niezapomnianych wrażeń. Wybierając się tam ze swoją drugą połówką, na pewno nie pożałujesz!

Ostrów Tumski nocą

Katedra na Ostrowie Tumskim

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Poznań w 1 dzień. Co warto zobaczyć? Najlepsza trasa zwiedzania

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Poznań skradł jej serce, gdy zaczęła odkrywać go poza utartymi szlakami.

Zostaw odpowiedź