Czasem jest tak, że samochód odmawia posłuszeństwa i po pewnym czasie wiadomo, że bez pomocy drogowej się nie obejdzie. Co można powiedzieć na temat zasad obowiązujących przy holowaniu pojazdu?
Spis treści
Zaufana firma
Dla wielu osób sprawa jest prosta – trzeba skorzystać z usług firmy działającej od wielu lat. Gdyby kogoś interesowała popularność, na pewno dużym zainteresowaniem cieszy się pomoc drogowa z Fast-Trans. Spójrzmy jednak teraz na to wszystko z innej strony. Kiedy podróżujemy samochodem, konieczne jest stosowanie się do określonych przepisów. To samo można też powiedzieć o sytuacji, w której samochód się zepsuje i wiadomo, że nie obejdzie się bez przeprowadzenia holowania.
O czym pamiętać podczas holowania pojazdu?
Holowanie pojazdu wymaga stosowania się do określonych przepisów. Chodzi o:
- włączenie świateł mijania w pojeździe holującym,
- odpowiednią prędkość – maksymalnie 30 km/h w obszarze zabudowanym i maksymalnie 60 km/h poza obszarem zabudowanym,
- odpowiednią osobę – za kierownicą pojazdu holowanego musi znaleźć się osoba posiadająca uprawnienia do kierowania (może zdarzyć się też tak, że sposób holowania będzie wykluczał potrzebę kierowania pojazdem),
- właściwe połączenie z pojazdem holującym – pojazd holowany nie może odczepić się w trakcie jazdy. Ciekawym przypadkiem jest holowanie motocykla. W przypadku motocykla istotne jest zadbanie o połączenie giętkie (chodzi o uniemożliwienie łatwego odczepienia pojazdu),
- odblaskowy trójkąt ostrzegawczy z tyłu po lewej stronie (chyba że to motocykl) bądź wysyłanie żółtych sygnałów błyskowych,
- sprawne hamulce – przy połączeniu giętkim sprawne muszą być dwa układy, natomiast przy połączeniu sztywnym wystarczy jeden sprawny układ,
- odległość między pojazdami – przy połączeniu sztywnym maksymalnie 3 metry, z kolei przy połączeniu giętkim odległość powinna mieć 4-6 metrów,
- oznakowanie połączenia – naprzemiennie pasami białymi i czerwonymi bądź za pomocą chorągiewki czerwonej lub żółtej,
- rzeczywistą masę całkowitą pojazdu holowanego – ta nie może przekroczyć rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego – tyczy się to sytuacji, w której nie trzeba kierować samochodem lub używać hamulców.
Jak widać, podczas holowania pojazdu trzeba pamiętać o naprawdę wielu sprawach. Stosowanie się do tych wszystkich zasad może wydawać się męczące, ale nie zapominajmy o tym, co najistotniejsze. Zawsze na koniec chodzi o bezpieczeństwo.
Zepsute auto? Czas zadzwonić po pomoc!
Kiedy zabrania się holowania?
Niezastosowanie się do wymienionych wcześniej zasad to oczywiście brak możliwości holowania. Warto jednak też pamiętać o tym, że brak możliwości holowania to znacznie szerszy termin. Krótko mówiąc, są sytuacje, kiedy holowanie jest stanowczo wykluczone. Oto one:
- niesprawny układ kierowniczy lub niesprawne hamulce (chyba że nie są potrzebne),
- holowanie pojazdu za pomocą połączenia giętkiego – tyczy się to pojazdu, w którym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony,
- holowanie więcej niż jednego pojazdu – wyjątkiem pojazd członowy (pojazdem członowym jest zespół pojazdów składający się z pojazdu silnikowego i naczepy),
- holowanie pojazdu z przyczepą (naczepą), hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego,
- holowanie na autostradzie – nie dotyczy holowania przez pojazdy stosowane przy holowaniu do najbliższego wjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Wydawać by się mogło, że holować można każdy pojazd, ale nic bardziej mylnego. To pokazuje, jak trudną, ale i niezwykle odpowiedzialną pracę mają pracownicy pomocy drogowej.
Samochód na lawecie. Holowanie było niemożliwe?
Bez pomocy drogowej – co robić?
Skorzystanie z profesjonalnego wsparcia jest niezwykle istotne, ale wyobraźmy sobie to, że profesjonalne wsparcie z jakiegoś powodu jest niemożliwe. Niemniej jednak skoro auto odmówiło posłuszeństwa, to przydałoby się coś zrobić. Jak postępować, kiedy nie ma pomocy drogowej?
Najłatwiej powiedzieć, że konieczna jest szeroko pojęta odpowiedzialność. Trzeba jednak wiedzieć, co się kryje za odpowiedzialnością. Osoby zainteresowane samodzielnym holowaniem powinny zaopatrzyć się w linę holowniczą. Przy samochodach osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wystarczy kilkumetrowa lina. Taką linę można znaleźć w sklepie motoryzacyjnym, jak i na niemal każdej stacji paliw. Nie można też zapomnieć choćby o trójkącie ostrzegawczym. Nie bez znaczenia mogą okazać się również kable rozruchowe. Kable te w awaryjnej sytuacji pozwolą na podładowanie akumulatora.
Warto również mieć świadomość tego, że holowanie czegokolwiek wymaga odpowiedniego sprzętu. W grę wchodzą haki, jak i ucha holownicze. Rzecz jasna holowanie to temat, o którym można by powiedzieć jeszcze całkiem sporo. Jeśli ktoś używa np. ucha holowniczego, niezwykle istotne jest, aby lina zawsze była napięta. W przypadku luźnej liny holowniczej może dojść do szarpnięcia i tym samym odłączenia holowanego samochodu (bądź uszkodzenia zderzaka). Poza tym są kwestie, których nie znajdziemy w przepisach. Chodzi o dobrą praktykę – dobrą praktyką można określić stałą łączność pomiędzy kierowcami. Zresztą wystarczy pomyśleć sobie o konieczności wykonania hamowania awaryjnego.
Odpowiedzialne holowanie – lepiej skorzystać z usług pomocy drogowej
Jeżeli samochód odmawia posłuszeństwa, nie ulega wątpliwości, że coś trzeba zrobić. Działać można samodzielnie (pod warunkiem że odpowiedzialnie), ale lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej pomocy drogowej. Najlepszym przykładem pomoc drogowa Fast-Trans. Skorzystanie z zaufanej pomocy drogowej to gwarancja wiedzy popartej ogromnym doświadczeniem. Teoria jest istotna, ale najważniejsza jest praktyka. Wieloletnie doświadczenie to coś, czego nie da się niczym zastąpić. To niepisana pewność, że w każdej sytuacji holowanie przebiegnie bez zarzutu.
Sporo osób pewnie zastanawia się nad tym, ile trzeba zapłacić za skorzystanie z pomocy drogowej. Pieniądze są ważne, ale najważniejsza jest odpowiedzialność. Kluczowe jest to, aby holowanie przebiegło w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującym w naszym kraju prawem.
PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań
Pomoc drogowa: 600 960 987
https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/kontakt/
Najnowsze komentarze