To zdecydowanie nie jest artykuł dla osób z lękiem wysokości – już od samego czytania może Ci się zakręcić w głowie! Jeśli jednak lubisz podziwiać znane i nieznane miejsca z góry, na pewno przyda Ci się nasz przewodnik. Gdzie znajdziesz najlepsze punkty widokowe w Poznaniu? Sprawdź – niektóre z nich są całkowicie darmowe.
Spis treści
Zamek królewski na Górze Przemysła
Stary Rynek widoczny jak na dłoni? Zobaczysz to z wieży zamku królewskiego na Górze Przemysła. Ten stosunkowo nowy, bo odbudowany w 2013 r. obiekt to najpopularniejszy punkt widokowy w Poznaniu. Wieża została zaprojektowana tak, by ułatwiać oglądanie panoramy Poznania – możesz ją podziwiać ze wszystkich stron. A na koniec miła niespodzianka dla tych, którzy poruszają się na wózkach i z wózkami oraz tych, którzy nie mogą lub nie lubią chodzić po schodach.
♦ TIP:
Dzięki windzie ten punkt widokowy jest dostępny dla każdego!
Bałtyk
Charakterystyczny, odważnie zaprojektowany biurowiec Bałtyk łatwo dostrzeżesz z wielu punktów miasta. To działa także w drugą stronę – z Bałtyku zobaczysz niemal cały Poznań! A podziwianie widoków może być tu przyjemniejsze niż w innych miejscach. Na 15. piętrze budynku działa Mus Bar&View, klub z drinkami, koktajlami i bogatym menu.
♦ TIP:
Pamiętaj jedynie, by wizytę w Bałtyku zaplanować na dni od wtorku do wtorku do soboty, od 17.
Dach Bramy Poznania
To dobrze ukryty punkt widokowy – wielu poznaniaków nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Choć widok z tarasu na dachu Bramy Poznania nie jest tak imponujący, jak z wyższych poznańskich budynków, to jednak warto odwiedzić to miejsce.
♦ TIP:
Możesz zobaczyć z niego leniwie wijącą się Wartę, cały Ostrów Tumski z katedrą na pierwszym planie i centrum w tle.
Szachty
Punkty widokowe położone w centrum Poznania mają ten ważny minus, że… no właśnie, nie da się z nich zobaczyć panoramy centrum. Mamy sposób, by sobie z tym poradzić! Wystarczy, że udasz się na wycieczkę tam, gdzie miasto widać jak na dłoni. Na południowym krańcu Poznania kilka lat temu w miejscu dawnych wyrobisk gliny powstał park Szachty. Trafisz do niego z osiedla Kopernika lub ze Świerczewa. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest wieża widokowa. Kilka pięter, kilkaset schodów i… już jest!
♦ TIP:
Z góry możesz podziwiać najwyższe budynki centrum Poznania, ale także same Szachty z malowniczymi jeziorkami powstałymi w miejscach, z których wydobywano glinę.
Dziewicza Góra
To miejsce, w którym naprawdę można poczuć się chwilami jak w górach – i to bez wielogodzinnej podróży. Doskonale wiedzą o tym biegacze i rowerzyści, którzy lubią spotykać się na Dziewiczej Górze na zawodach sportowych. Ty możesz odwiedzić ją z zupełnie innego powodu – aby zobaczyć panoramę Poznania od północnej strony.
♦ TIP:
Podziwianie widoków ułatwi Ci wieża widokowa na Dziewiczej Górze, górująca nad okolicznymi drzewami.
Najwyższe, ale… niedostępne
Dlaczego na liście punktów widokowych w Poznaniu nie ma najwyższych budynków w mieście? Niestety, obiekty takie jak siedziba Uniwersytetu Ekonomicznego – Collegium Altum, biurowce Andersia czy Poznań Financial Centre nie są dostępne dla osób z zewnątrz. Podobnie jest z zapewniającymi świetny widok na centrum miasta wieżowcami, np. tymi 16-piętrowymi na Ratajach.
Ale może… nic straconego? Warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte i korzystać z nadarzających się okazji. Od czasu do czasu organizowane są wycieczki na najwyższe piętra Collegium Altum, a do budynków biurowych i mieszkalnych może uda Ci się trafić z wizytą – biznesową lub prywatną. Zapewniamy, że warto!
Najnowsze komentarze