Przejdź do treści

Aby wypocząć nad wodą w Poznaniu, nie musisz nawet ruszać się z centrum. A do najbliższego jeziora szybko dojedziesz autobusem. Brzmi świetnie, prawda? Jeśli masz ochotę ochłodzić się w upalny dzień, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Mamy dla Ciebie najlepsze miejsca nad wodą w Poznaniu i okolicach!

Rusałka

Szukasz miejsca niedaleko centrum, do którego łatwo dojedziesz komunikacją miejską lub rowerem, a nawet dotrzesz pieszo? Plaża nad Rusałką spełnia te kryteria! Rusałka to jezioro, które dobrze znają mieszkańcy poznańskich Jeżyc i Ogrodów. Na miejscu znajdziesz otoczoną lasem plażę ze strzeżonym kąpieliskiem, placem zabaw, boiskiem do siatkówki plażowej, restauracją i barami. Jeśli masz ochotę na szybki wypad nad jezioro, czego chcieć więcej?

Jezioro Rusałka

Strzeszynek

Plaża Malibu w Strzeszynku cieszy się dużą popularnością, ale nie musisz obawiać się, że nie starczy na niej dla Ciebie miejsca – to duży teren z miejscami do plażowania, grillowania, gry w siatkówkę i kąpieli. Kilka lat temu przeszła duży remont i zyskała nową infrastrukturę. Atutem plaży w Strzeszynku jest świetny dojazd rowerem – miejsce leży na szlaku prowadzącym z parku Wodziczki, przez park Sołacki i Rusałkę.

Strzeszynek

Jezioro Kierskie

Jeśli od Twojej ostatniej wizyty w Kiekrzu minęło już trochę czasu, czekają Cię niespodzianki! Dzięki zwycięskiemu projektowi Plażojada w Budżecie Obywatelskim jezioro zyskało dwie nowe plaże: Smoczą (w Krzyżownikach) i Parkową (na północnym brzegu jeziora). W obu miejscach znajdziesz wszystko, czego potrzeba do leniwego lub aktywnego wypoczynku: wypożyczalnię sprzętu wodnego, plac zabaw, drewniane leżaki.

Na plażach po poznańskiej stronie Jeziora Kierskiego latem może być tłoczno. Chcesz tego uniknąć? Dwa mniej znane miejsca do wypoczynku nad Jeziorem Kierskim znajdziesz na terenie gminy Tarnowo Podgórne. To plaża w Chybach oraz przy hotelu Edison w Baranowie. Obie są kameralne i położone w pobliżu lasu – panują tam idealne warunki dla tych, którzy nie przepadają za mocnym słońcem.

Malta

Jezioro z widokiem na miejskie zabytki? Taką atrakcją może się pochwalić niewiele metropolii. Poznańskie Jezioro Maltańskie to miejsce, dzięki któremu szybko przeniesiesz się z rozgrzanego upałem centrum miasta w zupełnie inną rzeczywistość. Nad Maltą znajdziesz nie tylko niewielką plażę, ale także letni tor saneczkowy, sztuczny stok narciarski, wyciąg do wakeboardu, kolejkę wąskotorową i wiele innych atrakcji, które nie pozwolą Ci się nudzić ani przez chwilę!

Malta

Nad wodę w okolice Poznania? Sprawdź polecane miejsca

Trochę dalej, ale równie ciekawie – w poszukiwaniu ciekawych miejsc do spędzenia czasu nad wodą warto wybrać się także poza Poznań. Nazwa „Pojezierze Wielkopolskie” zobowiązuje! W powiecie poznańskim znajdziesz wiele czystych jezior i plaż. Oto kilka z nich:

  • Lusówko – niewielka, ale dobrze zagospodarowana piaszczysta plaża nad Jeziorem Lusowskim;
  • Owińska – sztuczny akwen Tropicana z nietypowymi atrakcjami – wyciągiem do nart wodnych i wakeboardu oraz egzotycznymi dekoracjami (palmy, parasole z trzciny);
  • Kórnik – nad Jeziorem Kórnickim znajdziesz nie tylko strzeżoną plażę, ale także malowniczą promenadę, platformę widokową i kawiarenki;
  • Jeziora w Wielkopolskim Parku Narodowym – szczególnie warte odwiedzenia są jeziora: Jarosławieckie i Góreckie (tu obowiązuje zakaz kąpieli).

A może relaks nad Wartą? Koniecznie odwiedź plaże miejskie

Odpoczynek nad wodą niekoniecznie musi oznaczać pływanie. Jeśli odpowiadają Ci inne formy relaksu nad wodą, na pewno spodoba Ci się nad brzegiem Warty. Rzeka przecina centrum Poznania, a to oznacza, że możesz połączyć wizytę na Starym Rynku czy w katedrze z imprezą w jednym z modnych klubów lub plażowaniem.

Wzdłuż Warty działa co roku kilka plaż miejskich: w pobliżu klubu KontenerART, na Wildzie, na Szelągu czy na wysokości Osiedla Piastowskiego.

Plaża miejska nad Wartą

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Poznań skradł jej serce, gdy zaczęła odkrywać go poza utartymi szlakami.

Zostaw odpowiedź