Przejdź do treści

Co robić z dziećmi w Poznaniu? Problemem nie jest zazwyczaj brak propozycji, ale ogromna ilość możliwości. Wybraliśmy dla Was kilka miejsc, o których z powodzeniem można powiedzieć, że są „pewniakami” – spodobają się i młodszym, i starszym.

Poznańskie muzea, w których dzieci nie mają czasu się nudzić

Nam, dorosłym, muzea mogą się jeszcze kojarzyć z nudnymi eksponatami, chodzeniem w kapciach i z obsługą stale uciszającą gości. Nasze dzieci mogą już być, na szczęście, wolne od takich skojarzeń! Muzealne ekspozycje są coraz częściej dostosowane do potrzeb najmłodszych, oddziałują na wszystkie zmysły i zachęcają do poznawania historii czy lokalnej tradycji. W Poznaniu jest kilka miejsc, w których można się o tym doskonale przekonać.

Oto nasze propozycje najlepszych muzeów w Poznaniu.

→ Dla zainteresowanych historią:

 • Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2 (Śródka) – interaktywne muzeum pokazujące wydarzenia z czasów początków państwa polskiego, pełne multimediów i efektów świetlnych. Nowy budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami i rodziców z małymi dziećmi. Na miejscu znajduje się kawiarenka.
 • Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78 – to propozycja raczej dla starszych dzieci i młodzieży. Muzeum pokazuje historię złamania szyfru Enigma w czasie II wojny światowej i udziału w tej operacji polskich matematyków. Jest nowoczesne i interaktywne.

Brama Poznania – ICHOT

→ Dla małych smakoszy:

 • Rogalowe Muzeum Poznania, Stary Rynek 41/2. Zwiedzający mają okazję wziąć udział w pokazie przygotowywania rogali świętomarcińskich, poznać historię tych przysmaków, a następnie je… zjeść. Całość jest prowadzona pomysłowo i z humorem.
 • Poznańskie Muzeum Pyry, ul. Wroniecka 18. To zadziwiające, że można zgromadzić tyle ciekawych opowieści o zwykłym… ziemniaku. Przewodnikom z muzeum się to udało – pokazują historię wędrówki ziemniaka z Peru na królewskie stoły, zachęcają do udziału w wykopkach i upieczenia własnej pyry, a to wszystko z odrobiną gwary poznańskiej.

→ Dla miłośników militariów:

 • Muzeum Broni Pancernej, ul. 3 Pułku Lotniczego 4. Po przeniesieniu w okolice Ławicy wiele zyskało na atrakcyjności. Dzieci i młodzież, które interesują się wojskiem, znajdą tam efektownie wyeksponowane pojazdy pancerne i broń z czasów II wojny światowej.
 • Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli – czołgi, broń, amunicja, wyposażenie, mundury – a to wszystko w miejscu krwawych walk o Poznań w 1945 r.

Park Cytadela

→ Dla całej rodziny:

 • Muzeum Sztuk Użytkowych na Zamku Królewskim, Góra Przemysła 1. Na zamku można zwiedzać ekspozycje (stałe i czasowe) pokazujące życie codzienne w różnych czasach, ale warto odwiedzić to miejsce także ze względu na wieżę zamkową, z której rozciąga się widok na niemal cały Poznań.

Najlepsze place zabaw w Poznaniu

Zwiedziliście już największe atrakcje Poznania i zostało Wam jeszcze trochę czasu? A może po prostu chcecie przyjemnie spędzić wolny weekend? Pomysłowo zaprojektowany plac zabaw to zawsze dobry pomysł!

♥ Gdzie szukać w Poznaniu takich miejsc? Oto kilka propozycji:

 • Cytadela – w tym największym poznańskim parku jest ich kilka, ale najlepiej wyposażony znajduje się w wąwozie w pobliżu Dzwonu Pokoju;
 • Ogród Jordanowski nr 1, przy ul. Solnej – jest pełen atrakcji dla młodszych i starszych (m.in. bieżnie i boiska), a jego atutem jest położenie w centrum, blisko Starego Rynku;
 • Park Stare Koryto Warty – znajduje się tam jeden z najpopularniejszych placów zabaw, z nietypowymi atrakcjami: ścieżką sensoryczną, tyrolką, sznurkową karuzelą, zjeżdżalnią wykorzystującą naturalne ukształtowanie terenu;
 • Park Rataje – oprócz placu zabaw atrakcją może tam być lokomotywa i wagony kolejowe (w miejscu parku przebiegała kiedyś trasa Średzkiej Kolei Wąskotorowej);
 • Park Sołacki – jest pełen atrakcji dla młodszych i starszych dzieci, ma m.in. wysoką zjeżdżalnię, po której można wspinać się po linach, to dobre miejsce na upalne dni – plac jest otoczony starymi parkowymi drzewami.

Umberto – słynna restauracja w Parku Cytadela

♥ Gdzie szukać aktualności o atrakcjach dla dzieci w Poznaniu?

Najlepszym miejscem jest Centrum Inicjatyw Rodzinnych znajdujące się przy ul. Ratajczaka 44. To tam można znaleźć informacje o festynach, warsztatach czy koncertach.

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Poznań skradł jej serce, gdy zaczęła odkrywać go poza utartymi szlakami.

Zostaw odpowiedź