Przejdź do treści

Planujesz wypad do Poznania i zastanawiasz się, jak spędzić czas w tym tętniącym życiem mieście? Według badań Poznań odwiedza rocznie aż 1,7 mln turystów, więc jeśli chcesz należeć do tej grupy, warto przygotować sobie plan zwiedzania topowych miejsc, których nie możesz przeoczyć. Z czego słynie Poznań? Zaplanuj sobie kilka dni w mieście doznań i weź pod uwagę atrakcje, które znajdziesz w poniższym artykule. 

Stary Rynek – to nie tylko poznańskie koziołki!

Wiele osób słyszących o Starym Rynku w Poznaniu kojarzy go z trykającymi się koziołkami codziennie w południe. Jednak to nie wszystko, co warto zobaczyć w tej części miasta. Poznański Stary Rynek słynie również z renesansowego budynku Ratusza, w którym znajdziesz Muzeum Historii Miasta Poznania. Aktualnie jest ono niedostępne do odwołania. Jednak z pewnością warto wziąć to miejsce pod uwagę, po przeprowadzonym remoncie Starego Rynku.

Stary Rynek w Poznaniu

Bazylika Kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy – lub po prostu Fara

Ta pierwotnie jezuicka świątynia powinna znaleźć się w Twoich planach zwiedzania Poznania. Oprócz pięknej fasady i wspaniałego wnętrza, nie możesz ominąć tajemniczego podziemia Fary. Miejsce to skrywa wiele tajemnic i możesz się do niego dostać w każdą sobotę. 

Poznań w 1 dzień

Fara

Zamek Królewski – Muzeum Narodowe

Obok Starego Rynku znajduje się Zamek Królewski i niski ciąg murów, które są pozostałością po poznańskich, miejskich murach. To magiczne miejsce w czasie swojej żywotności liczyło 1700 metrów długości i aż 7 metrów wysokości. Choć Zamek był niszczony 5 razy, to jednak dziś możesz zobaczyć jego rekonstrukcję z lat 2010-2013. 

Zamek Królewski w Poznaniu

Plac Wolności – poznańskie Śródmieście

Wychodząc ze Starego Rynku w kierunku zachodnim, natrafisz na Plac Wolności, gdzie często organizowane są koncerty i inne, huczne imprezy. Na obszarze Placu znajduje się piękna Biblioteka Raczyńskich, która jest najstarszą publiczną biblioteką w Polsce. Oprócz tego zwróć uwagę na Muzeum Narodowe, które w dawnych czasach było Muzeum Cesarza Fryderyka III. 

Plac Wolności i Muzeum Narodowe w Poznaniu

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Kolejnym punktem na mapie Poznania jest Teatr Wielki położony naprzeciwko wspaniałego parku im. Adama Mickiewicza. Miejsce to jest oazą odpoczynku wielu osób spacerujących wiosną i latem w centrum Poznania, i chłodzących się przy wielkiej fontannie trzymając w ręce lody z lodziarni Kolorowa. 

spacer w Poznaniu

Park Cytadela

Park Cytadela – największy park miejski w Poznaniu

Park rozciąga się na powierzchni aż ok. 100 hektarów. Przebywając w nim można poczuć się jak poza granicami miasta. Na terenie Cytadeli znajduje się Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia. Na południu parku rozciągają się cmentarze wojskowe m.in. powstańców wielkopolskich. Aby obejść całą Cytadelę, potrzebujesz ok. 2 godzin. 

Park Cytadela

Jezioro Maltańskie i Maltanka

Z Cytadeli warto udać się nad Jezioro Maltańskie, które również jest miejscem wiosenno-letniego odpoczynku wielu poznaniaków. Udaj się na spacer wokół jeziora, odwiedź kraniki z wodą, której możesz zaczerpnąć i zrelaksuj się na tamtejszych huśtawkach wodnych. Jeśli masz ochotę i czas, wybierz się na Termy Maltańskie, które są kolejną atrakcją, z której warto skorzystać w Poznaniu, jak i blisko położone Jeziora Maltańskiego wielkie poznańskie ZOO, do którego możesz dostać się kolejką parkową Maltanka. Działa od kwietnia do września i przejedziesz nią ok. 4 km. 

Jezioro Maltańskie

Mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”

Dzielnica Śródka, kryje w sobie znany w całej Polsce mural przedstawiający scenki z dawnego życia, które toczyło się w tej okolicy. Na muralu można dostrzec hejnalistę, który kiedyś grał tu hejnał ze śródeckiego ratusza. Uwadze nie może umknąć również napis Terravita, który musiał postaw na muralu, ponieważ właściciele kamienicy podpisali kontrakt reklamowy z tą firmą. 

To nie wszystkie atrakcje, które warto zobaczyć w Poznaniu. Jednak z pewnością w pierwszej kolejności warto zobaczyć właśnie te wymienione powyżej. To wspaniały wstęp do poznania Poznania od najlepszej strony!

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Poznań w 1 dzień. Co warto zobaczyć? Najlepsza trasa zwiedzania

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.

Zostaw odpowiedź