Przejdź do treści

Czeka Cię pierwsza w życiu wizyta w Poznaniu? Właściwie to… trochę Ci zazdrościmy, że odkrywanie najpiękniejszych miejsc w tym mieście jeszcze przed Tobą. Aby zwiedzanie było wyłącznie przyjemnością, mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad.

Zanim przyjedziesz do Poznania…

…sprawdź, czy w wybranym przez Ciebie terminie nie odbywa się duża impreza na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tak, Poznań od lat jest miastem targowym, chętnie odwiedzanym przez przedsiębiorców. Oprócz imprez branżowych na terenie MTP odbywają się także te przeznaczone dla szerszej publiczności: wyścigi konne, pokazy szybkich samochodów czy festiwal fantastyki Pyrkon.

Na wszystkich tych wydarzeniach pojawiają się tłumy. Jeśli chcesz uniknąć problemów z rezerwacją noclegu czy stolika w restauracji lub po prostu tłoku na chodnikach, może warto nieco przesunąć termin wyjazdu? Wtedy na pewno łatwiej będzie Ci w pełni docenić uroki Poznania!

Zanim wyjdziesz na powierzchnię…

…możesz czuć się nieco zagubiony. Mówimy tu o tych, którzy do Poznania przyjeżdżają pociągiem lub autokarem. Po wyjściu zobaczysz jeden dworzec „przyklejony” do galerii handlowej, drugi, umieszczony centralnie, ale niedziałający, a jakby tego było mało – jeszcze jeden niewielki budynek, zwany Dworcem Zachodnim. A to wszystko połączone siecią przejść podziemnych prowadzących na perony i przystanek tramwajowy.

JAK SIĘ W TYM WSZYSTKIM NIE POGUBIĆ?

Na szczęście całość jest dość dobrze oznakowana – zwróć uwagę na tablice informacyjne i wszystko stanie się prostsze. Dopóki… nie wyjdziesz na powierzchnię i nie dotrzesz do Ronda Kaponiera. Przejścia dla pieszych w tym centralnym punkcie miasta również znajdują się pod ziemią (tu jednak jest już dużo łatwiej).

Dworzec Główny w Poznaniu

Zanim wsiądziesz do autobusu lub tramwaju…

…dowiedz się, jak działa poznańska komunikacja miejska. To kilkanaście linii tramwajowych i kilkadziesiąt autobusowych – miejskich i podmiejskich. Tramwajami dojedziesz do zabytkowych dzielnic (Jeżyce, Łazarz, Wilda), jak również na duże blokowiska (Piątkowo, Rataje). Być może zdarzyło Ci się słyszeć, że Poznań słynie z Pestki. Co to takiego? PST to bezkolizyjna trasa szybkiego ruchu dla tramwajów, łącząca centrum z osiedlami położonymi na północy. W Poznaniu nie mamy metra, ale dzięki Pestce wcale go nie potrzebujemy!

Pamiętaj, że w Poznaniu obowiązują dwa rodzaje biletów. Jeśli planujesz przyjazd na krótko, najlepiej będzie kasować czasowe bilety papierowe – minutowe, 24-godzinne lub 7-dniowe. Mieszkańcy Poznania częściej korzystają z biletu elektronicznego – PEKA i płacą tylko za przejechane przystanki. Jeśli zobaczysz, że ktoś z pasażerów przykłada kartę do czytnika, nie martw się, że zrobiłeś coś nie tak. To po prostu inny rodzaj biletu, opłacalny dla tych, którzy często korzystają z komunikacji miejskiej. 

Poznaniacy na tramwaj mówią ,,bimba”

Zanim zaczniesz rozmowę…

…poznaj podstawy gwary poznańskiej. Oczywiście Poznań to nie Śląsk czy Kaszuby, gdzie rzeczywiście możesz mieć problemy z porozumiewaniem się z mieszkańcami. Mimo wszystko jednak warto przed przyjazdem przejrzeć słowniczek z najważniejszymi wyrażeniami gwarowymi. Dzięki temu nie zdziwisz się, gdy ktoś na przystanku zapyta Cię, czy odjechała już bimba, ekspedientka w piekarni poleci Ci sznekę z glancem, a na lokalnym ryneczku sprzedawca zaproponuje Ci szabelek do obiadu z pyrami.

SŁOWNICZEK POZNAŃSKI znajdziesz: tutaj

Pyry w tytce – czyli ziemniaki w papierowej torbie

Zanim zamówisz obiad…

…sprawdź, czy na miejscu zjesz którąś z regionalnych potraw. Poznań słynie z pyr z gzikiem (ziemniaki w mundurkach z białym serem), ale może posmakują Ci także inne dania? Warto zdecydować się np. na plyndze (placki ziemniaczane), szare kluski czy „ślepe ryby” (zupę ziemniaczaną).

A jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to pamiętaj o poznańskim specjale – rogalach świętomarcińskich!

Spróbuj słynnych rogali!

Małgorzata Braszka

Redaktorka naczelna portalu. Poznań skradł jej serce, gdy zaczęła odkrywać go poza utartymi szlakami.

Zostaw odpowiedź